// Ana Sayfa //       
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 
 
 

T.C.
TOKAT CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
Medya İletişim Bürosu

   18/05/2016

   

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
BASIN AÇIKLAMASI

 

             19 Mayıs 1919 tarihi, milletimizin tarihinde önemli bir yere sahiptir. Vatan söz konusu olduğunda kanı ile suladığı toprakları düşmana bırakmamak için olağanüstü gayret sarfeden ecdadın bayraklaşmasının tarihidir. Bu tarih, şark meselesi adı altında yok edilmek istenen Türk Milletinin yeniden varoluş destanının yazılmaya başlandığı, karanlık bir dönemin aydınlığa çevrildiği, onursuzca ve aşağılanarak yaşamaktansa onurluca ölmenin esas alındığı ve her şeyden önemlisi ülkeyi aralarında paylaşmak isteyen sömürgecilere karşı yürütülecek bir savaşın yanında onların ülkedeki işbirlikçilerine, bütün toplumsal, kültürel, ekonomik engellere karşı topyekûn yürütülen bir savaşın tarihidir. 

            İtilaf devletleri olarak tabir edilen işgalci güçlerin vatan topraklarını bir bir işgal ettiği bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da  Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmış ve Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı özgürlük hareketi, dalga dalga tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve kararlılıkla giriştiği milli mücadele, amacına ulaşmış ve zaferle sonuçlanmıştır. İşte bu zafer, Atatürk tarafından geleceğimizin teminatı olan gençlerimize armağan edilmiştir.

            19 Mayıs 1919 tarihi, Türk Milletinin tarihinde bir büyük geleceğin ve inkılâbın başlangıcı olması münasebetiyle bayramlaşarak ölümsüzleştirildiği bir tarihtir.

            Bu tarihi ve bir o kadar da özel günde; vatan ve millet uğruna büyük fedakârlıklar göstererek bizlere bağımsız ve özgür bir ülke bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize ve ebediyete intikal etmiş gazilerimize Allah’tan rahmet,  hala vatan uğruna canını vermekten çekinmeyen ve bu uğurda mücadelesini sürdüren kahraman vatan evlatlarına mücadelelerinde muvaffakiyetler, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize ise, ülkemizin kalkınması ve ilerlemesi için yapmış oldukları ve yapacakları çalışmalarda üstün başarılar dilerken başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

     

Semih AKGÜN            
Tokat Cumhuriyet Başsavcısı

   


Tokat Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.